Medytacja Wybaczenia - praktyczne ćwiczenie uwalniające naszą przeszłość

Medytacja Wybaczenia - praktyczne ćwiczenie uwalniające naszą przeszłość

Data publikacji: 2024-03-11
Autor: Jacek Borowicz, Paweł Trzciński

Wielu z nas nosi w sobie ciężar przeszłości, który utrudnia nam cieszenie się teraźniejszością i budowanie lepszej przyszłości. Często obwiniamy się za nasze błędy, żałujemy naszych decyzji lub czujemy się winni za to, co zrobiliśmy lub nie zrobiliśmy w przeszłości. Tym samym ograniczamy nasz potencjał, niszczymy naszą samoocenę i blokujemy naszą radość życia.

Jednym ze sposobów, aby się z tego uwolnić, jest medytacja wybaczenia. To proste, ale potężne ćwiczenie, które pozwala nam na głęboką samoakceptację, uzdrowienie naszych ran i odzyskanie naszej wewnętrznej harmonii.

Wybaczenie sobie jest formą głębokiej samoakceptacji. To uznanie siebie, że - szczególnie w trudnych sytuacjach - działaliśmy na 100% naszej wiedzy i możliwości lub ograniczeń, jakie w tamtej chwili posiadaliśmy. To także przyjęcie, że jesteśmy omylni, robimy błędy i niezależnie od tego - nadal zasługujemy na szacunek i uznanie naszej wartości.

Możliwe, że są w nas części naszej świadomości, które pogrążone są w poczuciu winy, odczuwają wstyd lub się boją w związku z przeszłymi wydarzeniami, w których uczestniczyliśmy. Ale dzisiaj wybierzemy się w głąb naszej świadomości do tych właśnie obszarów, aby objąć je naszą łagodnością, akceptacją tego cokolwiek się wydarzyło i aby przyjąć je takie jakie są, włączając z powrotem jako integralną część naszej świadomości.

To może przypominać proces uwolnienia z niewoli naszych części siebie, niewoli, które te fragmenty świadomości ustanowiły same dla siebie. Bądź więc w stosunku do takich fragmentów swojej świadomości czułym i troskliwym mędrcem, który przynosi uwolnienie i który wreszcie mówi, że wolno nam się mylić, popełniać błędy i to w żaden sposób nie umniejsza naszej istoty. Bądź pełnym miłości przewodnikiem dla tych fragmentów siebie, który je odzyskuje i scala z powrotem ze sobą. Zintegruj te wszystkie elementy z czystą i niewinną świadomością samego siebie.

Opis prostej medytacji, którą możesz wykonać, aby przeprowadzić ten proces

Znajdź takie wydarzenie ze swojej przeszłości, które jeszcze do teraz rezonuje w Tobie emocjami wstydu, poczucia winy lub strachu. Przypomnij sobie okoliczności jakie temu towarzyszyły. Przypomnij sobie co wtedy wiedziałeś/aś o sobie, o świecie, o okolicznościach tej sytuacji. Przypomnij sobie swój stan z tego wydarzenia i zobacz, rozpoznaj i zrozum, że w tym konkretnym momencie zrobiłaś/eś wszystko na 100% zgodnie z Twoją wiedzą i świadomością lub dostępną wtedy Tobie możliwością.

Obejmij siebie z tamtego wydarzenia, z troskliwością, z pełnym zrozumieniem i akceptacją. Powiedz do siebie: “Zostawiam już tę ocenę. To przeszłość, której nie zmienię. Wyniosłem/łam z tego ważne doświadczenie, odegrało swoją rolę na mojej ścieżce życia, ale teraz uwalniam wszystkie emocje i energie z tamtej sytuacji. I odzyskuje ten fragment samego/samej siebie. To jest mój cenny fragment, który z powrotem łączę ze sobą w całkowitym zrozumieniu, akceptacji i niewinności. Ponownie cię witam. Dobrze, że jesteś moją częścią”.

Powtórz to ćwiczenie dla każdego wydarzenia, które chcesz sobie wybaczyć. Możesz je także powtarzać dla tych samych wydarzeń. Możesz to robić codziennie lub kiedy tylko poczujesz potrzebę. Zauważ, jak za każdym razem czujesz się lżej, spokojniej i szczęśliwiej. Zauważ, jak zyskujesz nową siłę, pewność siebie i motywację do realizacji swoich celów. Zauważ, jak stajesz się bardziej otwarty, życzliwy i współczujący wobec siebie i innych.

Aby praktykować to ćwiczenie możesz skorzystać z gotowej medytacji prowadzonej świadomego oddechu, która jest opublikowana na naszym portalu.

Medytacja wybaczenia jest praktycznym ćwiczeniem uwalniającym naszą przeszłość. To sposób na to, aby odzyskać naszą całość, naszą godność i naszą radość. To sposób na to, aby żyć w zgodzie z samym sobą i z otaczającym nas światem. To sposób na to, aby być sobą i kochać siebie.