Świadoma Seksualność – Jak Włączyć Obszar Własnej Seksualności Do Rozwoju Osobistego

Świadoma Seksualność – Jak Włączyć Obszar Własnej Seksualności Do Rozwoju Osobistego

Data publikacji: 2024-01-22
Autor: Jacek Borowicz, Paweł Trzciński

Seksualność to ważna i naturalna dziedzina życia ludzkiego, która ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, relacje i osobowość. Jednak w wielu kulturach i społeczeństwach seksualność jest traktowana jako temat tabu, wstydliwy, zakazany lub grzeszny. To powoduje, że wielu z nas ma problem z akceptacją, wyrażaniem i czerpaniem przyjemności ze swojej seksualności. W tym artykule dowiesz się od czego zacząć aby przebudować swoją postawę na temat seksualności i jak dodać pracę nad świadomą seksualnością jako pełnoprawną dziedzinę rozwoju osobistego.

Historia i kultura seksualności

Nasze rozumienie seksualności nie jest stałe i niezmienne, ale zależy od wielu czynników, takich jak historia, kultura, religia, nauka, prawo, media, edukacja i doświadczenia osobiste . Różne epoki i społeczeństwa miały różne podejście do seksualności, które wpływały na to, jak ludzie postrzegali i przeżywali swoją seksualność.

Nie potrzeba daleko szukać: nowoczesne podejście do seksualności, w którym wprowadzono równowagę pomiędzy światem potrzeb mężczyzn i kobiet nie trwa nawet 100 lat! W 1936 roku Havelock Ellis opublikował 6-tomowe dzieło “Studies in the Psychology of Sex”. Radykalna praca - jak na tamten czas - twierdziła, że kobiety są istotami seksualnymi, które mają swoje seksualne potrzeby i pragnienia tak jak mężczyźni (!).

Seksualność jako energia życiowa

Temat seksualności jest tematem dużo szerszym niż sam seks. Można wyobrazić to sobie jako piramidę, w której szeroką podstawą jest w ogóle traktowanie seksualności jako pewnego rodzaju energii życiowej, napędu naszej kreatywności i zaangażowania. Seksualność jest związana z naszą siłą witalną, z naszym życiem emocjonalnym, z naszym duchem i z naszym ciałem. Seksualność jest źródłem radości, piękna, miłości i ekstazy.

Drugą, już węższą warstwą tej piramidy jest doświadczenie własnej seksualności - a więc nasza tożsamość płciowa, identyfikacja ról społecznych, to jak patrzymy na swoje ciało jako podmiot naszej seksualności, nasze przekonania na jej temat. To wszystko wpływa na to, jak czujemy się ze sobą, jak się akceptujemy, jak się wyrażamy i jak się komunikujemy.

Dopiero wierzchołkiem, a więc już najwęższą częścią tej piramidy jest podejmowana przez nas aktywność seksualna. To jest już tylko wynik poprzednich, szerszych warstw tej piramidy. To jest sposób, w jaki dajemy i odbieramy przyjemność, w jaki dzielimy się intymnością, w jaki tworzymy więź z drugą osobą.

Świadoma seksualność - co to znaczy?

Amerykańska terapeutka Gina Ogden wykonała dużą pracę badawczą w obszarze seksualności. Tym, co wniosła nowego w badania nad seksualnością, nie było kolejną próbą odpowiedzi na pytania “jak często” i “w jaki sposób”. Gina Ogden poprosiła swoich respondentów o próbę jakościowej oceny satysfakcji seksualnej - a więc czegoś bardzo subiektywnego. To przecież nie ilość czy sposób, ale jakość naszego doświadczenia sprawia, czy z danego obszaru życia będziemy czerpać satysfakcję, czy też będzie on dla nas źródłem frustracji.

Rewolucyjnym stwierdzeniem Giny Ogden była sentencja: “Satysfakcja seksualna rośnie wraz z wiekiem”. To wynik analizy wieluset odpowiedzi 50, 60 i 70 – latków, którzy zgodnie stwierdzali, że doświadczali więcej seksualnej przyjemności, witalności, dzielenia się i ekstazy niż gdy mieli 20-30 lat.

Gina Ogden ujawniła w badaniach 3 podstawowe sekrety, które stały za tymi twierdzeniami osób badanych:

  • Wolność, która przyszła z przekroczenia ram własnych i kulturowych na swoją aktywność seksualną. W szczególności wyjście poza „grzeczne dziewczynki tego nie robią”, „prawdziwi mężczyźni dążą do osiągnięć seksualnych”,
  • Dojrzałe osoby znalazły drogę do przekroczenia złych doświadczeń seksualnych ze swojej historii,
  • Długoterminowe relacje stają się coraz dojrzalsze i z latami praktyki coraz lepiej dopasowane seksualnie.

Zatem świadoma seksualność oparta jest na sensie i spełnieniu, a nie na presji i wydajności. To taka, która wymaga samoświadomości i dojrzałości osobistej i relacyjnej, a nie ignorancji i infantylności. To taka, która uznaje, że ludzie wciąż ewoluują przez całe życie, uczą się - a więc także ewoluuje ich seksualność.

Świadoma seksualność pozwala nam w pełni cieszyć się naszą seksualnością, z szacunkiem, odpowiedzialnością i wolnością. Pozwala nam się rozwijać, odkrywać nowe aspekty siebie, eksperymentować i uczyć się.

Jak rozwijać świadomą seksualność?

Seksualność jest częścią naszego rozwoju osobistego i może być przedmiotem naszej pracy nad sobą. Możemy zmieniać nasze podejście i doświadczenie seksualności, korzystając z neuroplastyczności, czyli zdolności mózgu do zmiany i adaptacji. Jest wiele metod i technik, które mogą nam w tym pomóc, na przykład:

  • Afirmacje - to pozytywne i wspierające zdania, które powtarzamy sobie codziennie, aby zmienić nasze myślenie i postawę. Na przykład: “Moja seksualność jest piękna i naturalna”, “Zasługuję na przyjemność i miłość”, “Akceptuję i kocham swoje ciało”.
  • Medytacje - to praktyki, które pomagają nam skupić się na naszym oddechu, ciele, emocjach i myślach. Medytacje pozwalają nam zwiększyć naszą świadomość, uspokoić nasz umysł, zrelaksować nasze ciało i pogłębić nasze doświadczenie.
  • Praca z ciałem – istnieje wiele praktyk pracy z ciałem mogących pośrednio lub bezpośrednio wpływać na świadome pogłębienie procesu doświadczania siebie jako istoty seksualnej. Hatha Yoga, Bioenergetyka, rozmaite techniki relaksacji i rozbrajania napięć (np. TRE) czy w szczególności techniki oddechowe pomagają pogłębić kontakt i spójność ze swoim ciałem czy usunąć rozmaite blokady mięśniowe wynikające ze stresu lub traum i udrożnić przepływ energii.
  • Edukacja - to proces, w którym poszerzamy naszą wiedzę i zrozumienie na temat seksualności, korzystając z różnych źródeł, takich jak książki, artykuły, podcasty, kursy, warsztaty, filmy, itp. Edukacja pomaga nam rozwiać nasze wątpliwości, mity i stereotypy, a także odkryć nowe możliwości i inspiracje.
  • Komunikacja - to umiejętność, która pozwala nam wyrażać nasze potrzeby, pragnienia, granice i uczucia, a także słuchać i rozumieć drugą osobę. Komunikacja jest kluczowa do budowania zaufania, szacunku i intymności w związku, a także do rozwiązywania konfliktów i problemów.
  • Terapia - to forma pomocy, która polega na rozmowie z profesjonalnym terapeutą lub doradcą, który ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w dziedzinie seksualności. Terapia może nam pomóc w leczeniu naszych traum, zaburzeń, lęków i innych trudności, które utrudniają nam cieszenie się naszą seksualnością.

Podsumowanie

Seksualność to ważna i naturalna dziedzina życia ludzkiego, która ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, relacje i osobowość. Seksualność jest związana z naszą siłą witalną, z naszym życiem emocjonalnym, z naszym duchem. Tak jak dbamy o zdrowie ciała fizycznego, tak samo warto zadbać o zdrowe i nasze własne - indywidualne - podejście do naszej seksualności, aby było dla nas źródłem radości, lekkości i głębokiej życiowej satysfakcji.